Original on Transparent

EKG Holter Nedir?

        EKG Holter 24-48 saat süreyle üzerinizde taşıdığınız ve EKG kaydı yapabilen bir alettir. Normal EKG çekildiğinde sadece birkaç saniyelik ritim durumu değerlendirilir. Çoğu ritim bozukluğu bu nedenle EKG ile yakalanamaz. Bu nedenle eğer çarpıntı şikayeti olan bir kişide ritim bozukluğundan şüpheleniliyorsa kalbin daha uzun süre ritminin izlenebildiği Holter EKG den yararlanılır.

Ne Zaman Kullanılır?

 Holter monitörleri başlıca 2 amaç için kullanılır:

  • Kalp ritmini ve ritimdeki anormallikleri belirlemek
  • Kalp kasının yeterince kanlanmadığı dönemleri belirlemek (iskemi)

Holter monitörü günlük aktiviteleriniz sırasında kalp ritminizi kayıt eder. Holter aynı zamanda aşağıdaki durumlarda da kullanılabilir:

  • Göğüs ağrısının değerlendirilmesinde
  • Kalp pili takılmış hastaların değerlendirilmesinde
  • İlaçların etkisini belirlemede

Sersemlik, çarpıntı, nefes darlığı, bayılma, göğüs ağrısı gibi şikayetler çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilir. Holter monitorizasyonu yakınmaların kalpten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamaya yarar. Çok hızlı veya çok yavaş kalp ritimleri baş dönmesi ve bayılma yapabilir fakat şikayetler kısa süreli olduğu için çekilen EKG’de belirlenemeyebilir. Holter monitorizasyonu ile çarpıntının kalbin hangi bölümünden çıktığı ile ilgili önemli bilgi elde edilir ve tedavi ona göre yönlendirilir. 

Kalp damarlarının daralmasına bağlı kalbin iyi kanlanmadığı durumlarda Holter’deki kayıtlarda değişiklik olur ve inceleme sırasında bunlar değerlendirilir. Kalp krizi sonrası yüksek riskli hastalar veya ani ölüm riski altındaki hastalar belirlenebilir.